Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Irak: "Ludzie będą wracać, gdy Mosul zostanie wyzwolony"

Irak - Ludzie beda wracac gdy Mosul zostanie wyzwolonyAbp Warda przedstawia możliwe scenariusze powrotu chrześcijan na Równinę Niniwy po pokonaniu bojowników z ISIS.

Wysiedleni chrześcijanie prawdopodobnie nie będą w stanie wrócić do swoich wiosek na Równinie Niniwy do lata 2017 r. Chociaż wojsko w szerokim zakresie zabezpieczyło tamtejsze okolice, to jednak pozostało tam wielu snajperów, bojowników islamskich i miny. Aż do ostatecznego wyzwolenia Mosulu nie będzie możliwości bezpiecznego powrotu mieszkańców do swoich wiosek. Innym podstawowym warunkiem dla powracających rodzin będzie odbudowa wsi. Arcybiskup Erbilu, Bashar Warda, powiedział: "Jest pewne, że ludzie będą wracać, ale potrzebują trochę czasu. Stanie się to, gdy Mosul zostanie wyzwolony, gdy Mosul będzie bezpieczny, kiedy rząd zacznie działać w kierunku odbudowy i będzie starał się bardzo, aby to miejsce było bezpieczne. Oczywiście, niektórzy ludzie pozostaną w Duhok i w Erbilu, bo tu zaczęli nowe życie i rozwinęli swój biznes, ale jeśli konkretne objawy zmian na tamtym terenie nastąpią, to wówczas ludzie na pewno tam powrócą. Oczekujemy, że tak się stanie, ale chciałbym powiedzieć i mam taką nadzieję , że do lata 2017 roku będziemy mogli zobaczyć tam ludzi, jak pracują w swoich gospodarstwach, sprzątają po zniszczeniach i próbują ponownie otworzyć wszystkie niezbędne instytucje potrzebne do normalnego funkcjonowania".

Jeśli chodzi o odbicie Mosulu z rąk rebeliantów , to abp Warda powiedział: "Oczekujemy, że będzie to zacięta walka. Potrzeba również czasu na to, aby przekonać ludzi mieszkających w Mosulu, że jest to dobre dla nich, aby zmienić tę sytuację. Musimy poczekać. Wiemy, że Mosul jest jednym z bastionów ISIS i ma on zamiar bronić swoich pozycji w tym mieście do ostatniej chwili". Niezależnie od oczywistych wyzwań dla wysiedlonych chrześcijan w Erbilu, którzy zostali kiedyś wyrzuceni z niedawno odzyskanego regionu, chaldejski arcybiskup zauważa: "Jest nadzieja. Ludzie dziękują Bogu, że pomimo wielu trudności, przynajmniej dzisiaj jesteśmy pewni, że nasze ziemie zostaną wyzwolone. Wreszcie ISIS jest zwyciężane; Krzyż zwycięża i wreszcie to straszne zło, jakim jest ISIS znika. Wierni uczestniczą we Mszach św. i dużo się modlą. Każdego dnia idą do swoich wiosek, aby sprawdzić, co dzieje się z ich własnością. Niestety wiele domów jest zniszczonych: spalone kościoły, niektóre sanktuaria zostały całkowicie zniszczone, wiele domów zostało spalonych lub zrabowanych. Potrzebujemy czasu na odbudowę i przywrócenie ich do normalnego życia".

Ze względu na fakt, że powrót do tych wiosek nie będzie jeszcze możliwe, żywność, lekarstwa, schronienie i szkoły dla osób wewnętrznie przesiedlonych w Erbilu pozostają pierwszym i największym zmartwieniem arcybiskupa: "Ludzie mówią, że jeśli ISIS odeszło, to pomoc nie jest już potrzebna, ale tak nie możemy powiedzieć. Nadchodzi bowiem zima. Potrzebujemy pomocy tutaj, dopóki nie wrócą do swych domów". Wielką troską irackich chrześcijan są nie tylko możliwe opóźnienia w wyzwoleniu Mosulu i w konsekwencji odłożenia odbudowy wsi, ale również możliwość, że nowe starcia i konflikty pojawią się w rejonie Równiny Niniwy. Arcybiskup Warda stwierdził bowiem, że oprócz tego, że mamy część wojskową tego konfliktu, ale również występuje bardzo silny kontekst polityczny i społeczny, który nie jest jeszcze rozstrzygnięty. Chrześcijanie obawiają się, że granice Równiny Niniwy nie będą wolne od sporów politycznych. Istnieją poważne obawy, że niektórzy ludzie, niektóre grupy lub partie będą chciały wykorzystać Równinę Niniwy, aby umocnić swoją polityczną pozycję . To dlatego musimy zwrócić się do społeczności międzynarodowej, aby wywarła presję na wszystkie strony i powiedziała im: "Dość wojny, dość przemocy, niech nastanie okres pokoju, także dla tych osób, które są cierpiące i prześladowane, którzy doświadczyli ludobójstwa".

Autor: Maria Lozano

Tłumaczenie: Wiesław Knapik

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW