Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Haiti: "To, że przeżyłem trzęsienie ziemi, pokazuje mi, że Bóg wciąż mnie potrzebuje"

Biskup Launay Saturné chce odbudować zarówno swoją zniszczoną, przez trzęsienie ziemi, katedrę, ale przede wszystkim złamane życie wiernych w diecezji Jacmel.

Biskup Launay Saturné chce odbudować swoją katedrę, która została zniszczona w trzęsieniu ziemi w styczniu 2010 r. Powiedział nam to, podczas wizyty w siedzibie głównej międzynarodowej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). Jak stwierdził: „Diecezja nie może funkcjonować bez katedry, ponieważ jest ona miejscem symbolicznym oraz miejscem jedności. Do tej pory wierni zbierają się na nabożeństwa, w coraz większej liczbie, w namiocie".

Biskup ma jednak nadzieję, że w diecezji Jacmel, która po Port-au-Prince została najbardziej dotknięta trzęsieniem ziemi, wkrótce będzie w stanie znaleźć nowe miejsce na katedrę. Oprócz katedry, kilka innych kościołów i budynków należących do Kościoła, zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych przez trzęsienie ziemi i będą musiały być one również odbudowane.

Jednak, jak podkreślił ten 47-letni biskup, który sprawuje swój urząd dopiero od maja 2010 r., „fizyczna odbudowa budynków to nie wszystko. Nie może być odbudowy bez misji, bez ewangelizacji, bez modlitwy, bez głoszenia Słowa Bożego" i dodał: "To, że przeżyłem trzęsienie ziemi pokazuje mi, że Bóg jednak potrzebuje mnie i że mam misję do spełnienia. Jako pasterz mojej diecezji, mówię ludziom, którzy stracili wszystko, że nawet jeśli wszystko stracili, to jednak Bóg nadal zachował nasze życie. Dlatego też mamy obowiązek działać na rzecz bardziej humanitarnego, żyjącego w zgodzie świata i tworzyć lepszą przyszłość".

Jak podkreślił w swym wystąpieniu biskup Saturné „Mimo, że trzęsienie ziemi zniszczyło wszystko, to odbudowana została jedność Haitańczyków, która przyniosła ze sobą oznaki powszechnego braterstwa i solidarności. Tragedia ta wpłynęła na wszystkich - katolików, protestantów, jak również członków innych wspólnot. Ludzie dzielili się tym, co im zostało i pocieszali się nawzajem. Podczas wielu wstrząsów wtórnych, nie tylko katolicy wołali: "Jezus, Jezus, Jezus". Klęska ta zbliżyła Haitańczyków do Boga i pokazała ludziom, że "rzeczy tego świata są bardzo nietrwałe".

Ważne jest oczywiście, aby ludzie mogli zarabiać na życie i mieć gdzie mieszkać, ale to wszystko "może rozpaść się nagle, z dnia na dzień, jak domek z kart".

Wraz z odbudową budynków musi być prowadzony proces odbudowy i wzmocnienia tkanki społecznej.

Biskup Saturné stwierdził również, że katastrofa ta skupiła uwagę świata na Haiti i wywołał wielką międzynarodową solidarność. Jest on wdzięczny wszystkim, którzy wykazali solidarność w tych najtrudniejszych godzinach w historii Haiti i wyraził nadzieję, że Kościół będzie nadal w centrum uwagi, a przez to, ta straszna katastrofa na Haiti będzie okazją do odrodzenia i nadania nowego kierunku działania Kościoła. „W przyszłości więzi solidarności, które nas połączyły, muszą być nadal utrzymywane".

Ma on wielką nadzieję na partnerstwo między Haiti a zagranicznymi parafiami i szkołami. W odbudowie katedry w Jacmel i innych budynków liczy bardzo na pomoc organizacji kościelnych, a zwłaszcza PKWP.

Diecezja Jacmel leży w południowo-wschodniej części Haiti i obejmuje obszar ponad 2.700 km². Na jej terenie mieszka prawie 530 tysięcy wiernych, z których 65% to katolicy. Po Port-au-Prince, diecezja ta została najbardziej dotknięta przez trzęsienie ziemi, które zniszczyło Haiti 12 stycznia 2010 r. W kataklizmie straciło życie, jak się dziś szacuje, ok. 300.000 ludzi. Do dziś rozległe obszary dotknięte trzęsieniem ziemi leżą w gruzach. (PKWP/tłum. Wiesław Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW