Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Chrześcijanie wracają na Równinę Niniwy

Chrześcijanie wracają na Równinę NiniwyW miarę wycofywania się ISIS chrześcijanie wracają do wyzwolonych osiedli na Równinie Niniwy. Bez pomocy z zewnątrz nie będą jednak mogli naprawić swoich domów i infrastruktury a ich prawo do powrotu będzie trudne do wyegzekwowania ze względu na skomplikowane warunki polityczne.

Uznając uniwersalne prawo każdego człowieka wysiedlonego do powrotu, trzy kościoły chrześcijańskie na Równinie Niniwy (syryjski Kościół Katolicki, syryjski Kościół Prawosławny i Kościół Chaldejski w Syrii), z pomocą papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), w lutym 2017 roku utworzyły Komitet Odbudowy Niniwy (NRC), aby wspólnie popularyzować wiedzę i informować o życiu chrześcijańskich społeczności na tym terenie. W jego skład wchodzi dziewięć osób, reprezentantów trzech wymienionych kościołów, oraz trzech ekspertów (m.in w zakresie komunikacji i zarządzania finansami). Komitet wspierany jest przez lokalnych architektów i inżynierów.

Aktualnie ok. 12 000 zarejestrowanych rodzin chrześcijańskich (blisko 95 000 osób) pochodzących z Równiny Niniwy żyje jako wysiedleńcy w Erbilu i sąsiednich miastach. Wielu z nich chce powrócić do domów. Zniszczenia są jednak znaczne: prawie 13 000 domów w dziewięciu chrześcijańskich osiedlach na Równinie Niniwy zostało spalonych lub całkowicie zniszczonych. Odbudowa tych domów została wyceniona na 250 mln dolarów. Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zobowiązało się do pomocy, finansując już renowację pierwszych 100 domów, jednocześnie wspierając 95 000 chrześcijańskich wysiedleńców z Równiny Niniwy - tych, którzy czekają na możliwość powrotu do domu.

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera NRC również poprzez komunikację i kampanie gromadzące fundusze.

Na Równinie Niniwy głos i rola przywódców Kościoła lokalnego jest silniejszy niż w innych regionach Iraku. Za głosem hierarchów kościelnych podążają nie tylko wierni, ale także władze cywilne.

Michał Kłosowski

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW