Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Albania: islamizacja i rosnące napięcia

"W Albanii, młodzi imamowie propagują Islam inny od tradycyjnego w tym kraju, co wywołuje napięcia" - w ten sposób Peter Rettig, odpowiedzialny za kraje południowo-wschodniej Europy w Międzynarodowej Fundacji katolickiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, opisał przebieg ostatnich wydarzeń w tym kraju.

«Dotyczy to uczonych, ludzi wykształconych w Turcji i Arabii Saudyjskiej, którzy żądają "czystego", "rygorystycznego" islamu», podkreślił Rettig po tym, jak spędził kilka dni w Albanii. We wspólnotach muzułmańskich takie zachowanie wywołuje napięcia, w niektórych miejscach także przeciwko wspólnotom chrześcijańskim.

Rettig potwierdza: «Pomimo doniesień naszych współpracowników, według których sytuacja nie jest dramatyczna, liczba incydentów jest jednak niepokojąca». Przyczyna konfliktów leży na zewnątrz, w rzeczywistości Albania jest mostem do Europy, jak twierdzi odpowiedzialny za działalność Fundacji w krajach południowo-wschodniej Europy.

Według niego, duża większość Albańczyków żyje pokojowo, jednakże nie można zaprzeczyć, że zarówno Turcja, jak i Arabia Saudyjska wykazują duże zainteresowanie Albanią; na przykład, te dwa kraje masowo promują budowę szkół muzułmańskich.

Zrównoważony rozwój kraju zagrożony jest przede wszystkim z dwóch powodów: przez powszechną korupcję i niejasną sytuację własności: «To wpływa również na projekty Kościoła katolickiego; z tego powodu nie jest możliwa budowa kaplic, kościołów i parafii », mówi Rettig.

Według Rettiga nie istnieją wiarygodne statystyki dotyczące religii ludności albańskiej; w wielu przypadkach nie wiadomo do jakiej wiary czy religii należy dana osoba, ponieważ wiele z nich nie zna fundamentalnego pojęcia wiary. Szacuje się, że około 60 procent z 3,2 milionów Albańczyków wyznaje Islam Sunnicki; około 8 procent należy do Bektaszytów, grupy religijnej bliskiej sufizmowi muzułmańskiemu.

Liczba ortodoksyjnych Chrześcijan jest bliska 20 procentom; z czego Katolicy stanowią jak się przypuszcza trochę mniej niż 10 procent.

PKWP / tł.A. Kalinowska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW