Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Abp. Ignatius Kaigama: „Intencją Boko Haram jest islamizacja Nigerii i wszystkich Nigeryjczyków”.

abp KaigamaTerroryści zajmują kolejne tereny na północy Nigerii, z których wypędzają chrześcijan i ogłaszają kalifat. Tysiące chrześcijan samoistnie decyduje się na ucieczkę, aby ratować życie.

Abp. Ignatius Kaigama, metropolita Jos i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Nigerii od 7 do 14 grudnia obecny jest w Polsce na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W trakcje wizyty w Polsce arcybiskup przedstawia obecną sytuację chrześcijan w Nigerii oraz dziękuje za pomoc, jaką Sekcja Polska Stowarzyszenia przekazała Kościołowi w Nigerii w roku 2013 w ramach Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Wizyta zaowocowała rozpoczęciem budowania wzajemnych relacji pomiędzy episkopatem Polski i Nigerii. W spotkaniu z abp. Stanisławem Gądeckim, Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, poruszona została możliwość kształcenia nigeryjskich księży w Polsce.

Abp. Kaigama na konferencji naukowej zorganizowanej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, powiedział, że: „Przywódca Boko Haram z dumą powiedział, że 5 lat temu Boko Haram dokonywało zamachów z nożami w ręku, dziś mają nowoczesną broń, umożliwiającą walkę z armią amerykańską czy europejską. Dziś, aby właściwie przeciwdziałać tym terrorystom, potrzeba zobaczyć skąd otrzymują finasowanie”.

Przedstawiając sytuacje w Nigerii abp. Ignatius ze smutkiem stwierdził, że Boko Haram odnosi kolejne sukcesy. „Terroryści zajmują kolejne tereny na północy Nigerii, z których wypędzają chrześcijan i ogłaszają kalifat. Tysiące chrześcijan samoistnie decyduje się na ucieczkę, aby ratować życie, pozostawiają swój majątek i żyją, jako uchodźcy zdani na pomoc ze strony Kościoła”. Mówiąc o długofalowym planie działalności Boko Haram arcybiskup powiedział, że: „Intencją Boko Haram jest islamizacja Nigerii i wszystkich Nigeryjczyków”.

W wielu rejonach północnej Nigerii uczęszczanie do kościoła bądź identyfikowanie siebie, jako chrześcijanina jest bardzo niebezpieczne. Ofiarami ataków padają również muzułmanie, którzy w zgodzie żyją z chrześcijanami bądź krytykują działania terrorystów z Boko Haram. Odmienna sytuacja jest na południu Nigerii. „Na południu Nigerii, gdzie żyje więcej chrześcijan niż muzułmanów sytuacja jest spokojna. Naturalnie, wielu i tam obawia się ataków, ludzie, którzy gromadzą się na Mszy św. są proszeni o to by rozglądali się, a nieznajomych pytali kim są. Do wielu kościołów nie można wnosić żadnych torebek, jest to uciążliwe dla ludzi przychodzących z daleka na Mszę św. Są też znaki, pokazujące, że chrześcijanie i muzułmanie nie popadają w strach z powodu złej sytuacji w kraju. Nadal mamy małżeństwa mieszane chrześcijan z muzułmanami, które potrafią żyć w zgodzie i wzajemnym szacunku”.

Na zakończenie konferencji arcybiskup Ignatius Kaigama, wyraził pragnienie, aby chrześcijanie w Europie, także w Polsce, nie uważali Nigeryjczyków tylko za ludzi „żyjących gdzieś daleko”, ale dostrzegali ich trudną sytuację i w sposób duchowy potrafili im towarzyszyć. Zaapelował również o to, „byśmy potrafili okazywać sobie solidarność i pomoc w każdy możliwy sposób”. Arcybiskup Kaigama dziękował również chrześcijanom w Polsce za modlitwę w intencji chrześcijan w Nigerii a także za wsparcie materialne, które tamtejszy Kościół otrzymał za pośrednictwem Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

PKWP

Ks. Tomasz Grzyb



Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW