Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

exodusExodus z Babilonu

Już od wielu miesięcy rozgrywa się prawdziwy dramat rodzin chrześcijańskich w Iraku. Radykalizacja nastrojów muzułmańskiego społeczeństwa rozdartego wojną skupia się na bezbronnej mniejszości chrześcijańskiej, która zmuszona jest w sposób brutalny i bezprawny do opuszczania swoich domów i kraju.

Exodus chrześcijan nasila się wprost proporcjonalnie do ataków muzułmanów na bezbronnych, którzy zdecydowali się jednak zostać w swojej Ojczyźnie, często niestety w wyniku braku środków na wędrówkę. W obozach dla uchodźców brakuje właściwie wszystkiego, co potrzebne do codziennego życia. Żywności, wody, lekarstw. Pochód zgłodniałych, zmęczonych ludzi przez pustynie Bliskiego Wschodu czeka na Państwa pomoc.

Nasza organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) zdecydowała się rozpocząć kampanię „Exodus", wspierającą chrześcijan w Iraku po tragediach, jakie wydarzyły się w ostatnim czasie. Porwania kilku księży, zabójstwo księdza Ganniego i trzech diakonów są znakiem, że musimy zacząć działać, skoro nikt nie zajmuje się bezbronnymi.

Dodatkowym impulsem do podjęcia pomocy chrześcijanom jest prośba papieża Benedykta XVI, by nie zapominać o chrześcijanach na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Iraku. Będąc na miejscu i mając ścisły kontakt z najbardziej potrzebującymi organizujemy kampanię miłości, „Exodus".

Pragniemy uczynić to z Państwa pomocą, dlatego prosimy o włączenie się w tą kampanię. Wielu chrześcijan w Bagdadzie i Mosulu, a także uchodźców w Syrii czeka na ten gest miłości i przyjaźni.

Jeżeli ktoś z Państwa pragnie włączyć się w akcję pomocy dla prześladowanych chrześcijan w Iraku prosimy o kontakt z naszym biurem w Warszawie.

NASZA KAMPANIA  EXODUS

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele
Nasza organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie pomaga chrześcijanom w Iraku od lat, mamy stałe kontakty z najwyższymi przedstawicielami Kościoła katolickiego w tym kraju. Przykładowo, w ubiegłym roku wsparliśmy seminarzystów, nauczycieli i księży po atakach bombowych na kościoły, uczelnie, parafie. m.in. Babel College (Bagdad), który w Iraku posiada status uniwersytetu. W ostatnim czasie jednak uczelnia została ewakuowana ze względu na nasilające się ataki ekstremistów i brak ochrony ze strony wojsk koalicji.

Jej rektor, Jacques Isaak powiedział nam, że podczas ataku bombowego 2 sierpnia 2004 roku na kościół chaldejsko-katolicki p.w. św. Piotra i Pawła w Doha (dzielnica Bagdadu) zginęła ogromna liczba osób. Budynki kościoła i uczelni, która stoi obok zostały mocno uszkodzone.

Obecna sytuacja wymaga jednak wzmożenia naszego wysiłku, ale bez Państwa pomocy tego nie zdołamy uczynić.

Projekt Pierwszy

a) Duchowni i wspólnoty w Iraku

Miejsce pomocy: Bagdad, Mosul, Kirkuk Odbiorca: arcybiskup Kirkuku, Louis Sako, Arcybiskup Bagdadu Mar Emmanuel III Delly, Basil Georges Casmoussa oraz wspólnoty i duchowni Katolickiego Kościoła chaldejskiego.

Sytuacja: Porwania księży, zabójstwa na zlecenie, porywanie kobiet. Arcybiskup Sako powiedział w wywiadzie dla naszej organizacji, że obecny Irak to więzienie dla chrześcijan. W 2003 roku w Iraku żyło milion chrześcijan, dziś mniej niż połowa tej liczby.

Arcybiskup Sako:

Chrześcijanie żyją w strachu i przerażeniu. Wciąż obawiają się zamachów na księży i kościoły. Duchowni są dla wiernych symbolem religijnym, ich śmierć, porwanie to dotkliwe ciosy dla całej wspólnoty.


b) Uchodźcy

Miejsce pomocy: Damaszek, Aleppo, północne miasta Iraku: Mosul.

Odbiorca: Syria: katolicki patriarcha Antiochii Gregorius III, (Damaszek), biskup katolicko-chaldejski, Antoine Audo (diecezja Aleppo), Irak: jak powyżej.

Sytuacja: obozy z kilkadziesiąt tysiącami uchodźców, pełne kościoły, kaplice. Pierwsza fala chrześcijańskich uchodźców do Syrii: listopad 2006 r.

Forma pomocy: paczki z żywnością, lekarstwa, duchowe wsparcie dla dzieci, które przeżyły traumę utraty rodziców. Obecnie w obozach żyje kilka tysięcy dzieci.
Ogólne dane na temat pomocy udzielonej chrześcijanom w Iraku:

W 2004 roku przekazaliśmy 845.196 PLN
W 2005 roku przekazaliśmy 990.292 PLN
W 2006 roku przekazaliśmy 526.516 PLN
W 2007 roku przekazaliśmy 1.670.089 PLN

„Chodzi o to, żeby Bliski Wschód przemienić w region bez broni, wojen, bez nienawiści i agresji." (patriarcha Gregorius III)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW